logo.png

Hijyen ve Et Olgunlaştırma Teknolojisi

Türk Gıda Kodeksi ve AB Mevzuatına göre üretim yapan HasTavuk Kesimhane tesislerinde hijyen ve sanitasyon kuralları tüm çalışanlarımız tarafından felsefe olarak benimsenmiştir. Multidisipliner meslek gruplarımız (Gıda Mühendisi, Veteriner Hekim, Makine Mühendisi, Elektrik Mühendisi, Ziraat Mühendisi vb.) ile hijyenik olarak dizayn edilen kesimhane tesislerimizde hijyen kurallarına tüm çalışan ve ziyaretçilerimiz uymak zorundadır.

Dış ortamdan izole ettiğimiz Kesimhane tesislerimize giriş yapan tüm personel, ziyaretçi ve araçlar dezenfeksiyon işlemine tabi tutulur.  Çalışan personelimiz bölüm, cinsiyet ve amacına göre ayrılan soyunma odalarında çalıştıkları bölümlere uygun iş kıyafetleri ile sivil kıyafetlerini değiştirirler. Yabancı madde riskini ortadan kaldırmak için personel saat, telefon, ziynet eşyaları personel girişlerinde bulunan emanet kasalarına muhafaza edilir. Benzer şekilde yabancı madde ve hijyen kurallarına uygun olarak personel saç bonesi, maske, iş tulumu ve çizme ile hijyen turnikelerimizden geçmeden üretim bölümüne geçiş yapamaz. Hijyen turnikeleri peşi sıra takip eden işlemler basamaklarından (turnike, sabun alımı, çizme yıkama, el yıkama, el kurutma, el dezenfeksiyonu, turnike) bir tanesinin gerçekleşmemesi durumunda geçiş gerçekleşmeyecek şekilde dizayn edilmiştir.

Üretim alanlarımızın tamamı ve kullanılan makine, ekipman, teçhizat 7/24 çalışan temizlik dezenfeksiyon ekibimiz tarafından temizlenerek dezenfekte edilir. Üretim alanlarına dış ortamdan bulaşma olmaması için pozitif basınçlı hava kullanılır. Böylece üretim alanlarında kullandığımız filtre edilmiş hava dışında havanın üretim alanlarına girişi engellenmiş olur.

Çalışan personelimize ait sağlık taramaları düzenli olarak yapılır. Kesimhane tesislerimiz bünyesinde bulunan revirimizde doktor ve hemşirelerimiz tarafından takipler ve gerektiğinde acil müdahaleler yapılır.

Yapılan tüm temizlik, dezenfeksiyon işlemleri ile ortam, ekipman, personel ve ürün hijyen durumları Kalite Güvence Laboratuvarlarında yapılan testler ile güvence altına alınır.

Ürünlerimizin tat, doku ve lezzetinin geliştirilmesi amacı ile kesim sonrası uygulanan Rapid Rigor ve hava ile soğutma işlemi sırasında uygulanan yüksek debi ve sirkülasyonda hava akımı ile  olgunlaştırma işlemi tamamlanmış olur.