logo.png

Merak Edilenler Geri Dön

HasTavuk İslami usullere göre mi kesim yapmaktadır?

Evet, İslami usullere göre Helal kesim yapılmaktadır. Kesim sırasında piliçlerin yüzü Kıble (Mekke yönü) yönüne bakmaktadır. Kasaplarımız tarafından “BİSMİLLAH” denilerek besmele çekilmekte, sonraki her bir piliç kesiminde helal kesim için Allah’ın adı tekrar edilmektedir. El ile kesim gırtlağın (Adem elması) biraz altındaki bir noktadan ve kanamayı hızlandırmak için, kesim sırasında soluk borusu (halqum), yemek borusu (mari) ve boyun arteri ve şah damarı (wadajain) kesilerek yapılmaktadır. HasTavuk İslami şartlara uygun helal kesim yaptığını İslami belgeler ve ICRIC belgesi ile tescillendirmiştir.


Üretim sırasında HasTavuk piliçlerinin tüyleri nasıl yolunmaktadır?

HasTavuk piliçlerinin tüyleri; sıcak suda bekletmek yerine, her pilice ayrı bir hava akımı yaratılarak yumuşatılıyor. Her pilice ayrı ayrı verilen zenginleştirilmiş; yani belli bir ısıda ve nemde, hava akımı sayesinde piliçlerin birbirine dahi değmeden (bakteri etkileşimi (kontaminasyon) riski olmaksızın) üretimi sağlanmaktadır. Ayrıca bu sistem sayesinde helal üretim şartları tam anlamıyla sağlanmış olmaktadır.


Kanatlı etinin besin değeri nedir?

Kanatlı eti, protein, niasin, B6 ve B12 vitaminleri, demir, çinko ve fosfor kaynağıdır. Ürünlerin besin öğeleriyle ilgili bilgiler, sitenin ürünler kısmında detaylı olarak görülebilir. Kanatlı eti, düşük yağ oranıyla sağlıklı diyetin ve sağlıklı beslenmenin vazgeçilmez bir öğesidir.


Acil durumda dondurulmuş gıdalar nasıl çözdürülebilir?

Acil durumlarda soğuk su içinde ve suyu sık sık değiştirerek çözündürme işlemi gerçekleştirilebilir. * Çözdürme işlemi paketten çıkarılmadan yapılmalıdır.


Piliçlerin hızlı büyümesi için genetiği ile 

oynanıyor mu?

Hayır oynanmaz. Hibrid olarak etçi ırk yetiştiren damızlık firmaları vardır. Piliçlerin bu kadar hızlı büyümesi, bu amaçla geliştirilen hibrid etçi ırklar olması ve entegre üretim tesislerindeki itinalı, düzenli bakım ve eksiksiz yem beslemesi nedeniyledir.


Kuş gribi için tüketiciler ne tür önlemler almalıdır?

Açıkta yetiştirilen kümes hayvanları satın alınmamalıdır. Ürünün ambalajlı ve Tarım Bakanlığı tarafından izin firmalar tarafından üretilmiş olması çok önemlidir. Piliç etinin mutlaka iyi pişirilmesi gerekir. 72 dereceyi aşkın sıcaklıklarda kuş gribi virüsü riski yoktur.


Mikrodalga fırında dondurulmuş gıda çözdürmek riskli midir? Nelere dikkat edilmelidir?

Riskli değildir. Ancak ürünün bazı bölümlerinin pişme ve ısınma riskine karşı çözdürüldükten sonra hemen kullanılmalıdır.


Piliç etinden yapılan nugget’lar sağlığa zararlı mı?

Taze piliç etinin işlenmesiyle yapıldığı ve olumsuz ortam/depolama şartlarına maruz kalmadığı sürece sağlığa zararı yoktur.


Piliç ürünlerinin evde saklanmasında nelere dikkat edilmelidir?

Piliç eti alındıktan hemen sonra ya pişirilmeli ya da buzdolabında korunmalıdır. Ürünler, buzdolabında “+4 derecede” son kullanma tarihine kadar saklanabilir. Son kullanma tarihinden önce konmak kaydıyla, piliç eti derin dondurucuda (-18 °C) altı ay süreyle saklanabilir. Donmuş ürünler açıkta değil, buzdolabında çözdürülmelidir. Donmuş bir ürün çözdürüldükten sonra, kesinlikle yeniden dondurulmamalıdır. Kırmızı ve beyaz etler için kesinlikle ayrı ayrı saklanmalı ve ayrı kesme blokları kullanılmalıdır.


Piliç ürünlerindeki renk değişimleri tehlikeli midir?

Evet tehlikelidir. Gıda güvenliği açısından bu ürünlerin tüketilmesi tavsiye edilmez.


Piliç ürünleri raf ömrü boyunca nasıl saklanmalıdır?

Etiket bilgileri dikkate alınarak muhafaza edilmelidir.  Raf ömrü dolmadan porsiyonlanarak derin dondurucuya konulmalıdır.


Piliç ürünleri derin dondurucu dışında ne kadar süre saklanabilir?

Taze etler kıyma, küçük parçalı etler ve bütün piliç buzdolabında 1 gün saklanabilir. * Pişmiş etler 2-4 gün içinde tüketilmeli (buzdolabında muhafaza edilmek koşuluyla) ve tekrar tüketilmeden önce iyice ısıtılmalıdır.


Çözülmüş gıdaların tekrar dondurulması sağlıklı mıdır?

Tavsiye edilmez. Ancak, zor durumda kalındığı takdirde tek bir sefer için dondurulabilir.


Izgarada yanmış etlerin kanserojen olduğu doğru mudur?

Yüksek sıcaklıklarda ve kömürleşene kadar kızartılmış etlerde oluşan poli aromatik hidrokarbonlar (PAH) gibi maddelerin kanserojen etkisi söz konusudur. Yanmaya yakın pişen gıdalarda risk vardır. Sadece et için değil, bütün gıdalar için böyle bir risk söz konusudur.